Nevroplastičnost možganov je sposobnost, da se možgani spreminjajo, prilagajajo in oblikujejo skozi vse življenje. Naši možgani niso “nespremenljivi” – z vsakodnevnim učenjem in novimi izkušnjami lahko ustvarjamo nove nevronske povezave ali krepimo obstoječe.
Psihoterapija in nevroplastičnost
Psihoterapevtski proces temelji na tej neverjetni zmožnosti možganov. Ko v terapiji prepoznavamo in predelujemo pretekle izkušnje, razvijamo nove načine razmišljanja, čustvovanja in odzivanja. S tem dobesedno spreminjamo nevronske povezave v možganih. To pomeni, da so spremembe v naših miselnih vzorcih, čustvih in vedenju vedno mogoče.
Proces je lahko počasen, vendar nas nevroplastičnost opominja, da je rast vedno dosegljiva – tudi tam, kjer smo mislili, da je sprememba nemogoča.

Zanimiva dejstva o možganih
Vsaki možgani so unikatni
Tako kot prstni odtisi so tudi možgani vsakega posameznika drugačni, oblikovani z edinstveno kombinacijo genetike, okolja in izkušenj.Vsaka polovica možganov ima posebne naloge
Leva polovica je običajno povezana z logiko, jezikom in analitičnim mišljenjem, medtem ko desna polovica obvladuje ustvarjalnost, umetnost in intuicijo. Kljub temu obe strani nenehno sodelujeta in se povezujeta.Možgani vsebujejo več milijard nevronov
V možganih je približno 86 milijard nevronov, povezanih z bilijoni sinaps, kar omogoča izjemno kompleksno komunikacijo.
Zaključek
Nevroplastičnost možganov je dokaz, da imamo sposobnost za spremembe in rast skozi celotno življenje. Z vsakim korakom v procesu terapije in z vsako novo izkušnjo krepimo in oblikujemo svoje misli ter vedenje. Naj bo to spodbuda, da nikoli ni prepozno za spremembe.